Cilt bakımı

Cilt bakımı sağlıklı bir cildin olması için özenli bakımla mümkündür. Gün içerisinde cilt birçok olumsuz şartlarla karşılaşmaktadır. Günlük yaşamın içinde müdahale edilemeyen nedenlerle cilt olumsuz şartlara maruz kalmaktadır. Bundan dolayı büyük sorunlar görülmesine sebep olabilmektedir. Oluşan sıkıntıların çözüm üretmek için kişinin cildine doğal ya da profesyonel çözümler üretmesi gerekmektedir.

Amaç ciltte oluşan hassasiyete karşı güçlendirmek ve korumaktır. Ayrıca cilt bakımı uygulanan kremler ve benzeri işlemler ile olumlu yönlerinden etki etmektedir. İnsanların en çok çekindiği durum olan yaşlanmayı biyolojik olarak geri alma ihtimali yoktur. Ancak fizyolojik olarak cildin yenilenmesin yüzdeki yaşlanma belirtilerini geciktirme özelliğine sahiptir. Vücudun en büyük organı olan deri insanoğlunun ilk kıyafetidir. Yıllara ve zevklere göre üzerine renkli ve çeşit çeşit kıyafetler giyinilebilir. Sadece cilt ile ilgilenerek ve günlük beslenmeye dikkat ederek korunabilir.

Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Cilt bakımı güzellik ve estetik kaygıların başında gelen bir durumun kendi içinde sistematik ve cilt sağlığı göz önünde tutularak yapılan çalışmalar tümünü oluşturmaktadır. Ciltte oluşan günlük ve tıbbı problemlere örnek verilebilir. Fizyolojik veya beslenme tarzı nedeni ile ciltte oluşan aknelerin giderilmesi. Ameliyatlar, çevresel faktörler ve doğum sebebi ile ciltte oluşan deformasyonlara çözüm sunmaktadır. Cilt türü veya yaş sebebi ile oluşan gözeneklerini sıkılaştırılması da kolaylaştırıcı rolalmaktadır. Kişinin çevre içinde kendini mutlu hissetmesi için yapmış olduğu makyaj ve cildini korumaya yardımcı olan ürünleri kullanmalıdır.

Kullanılan keremler veya kürleri sadece bir defa uygulaması ile belirli problemler çözülebilir. Aynı şekilde uzun vadede verim almak isteniliyorsa bu işlemleri belirli rutinler şeklinde yapılmalıdır. Örneğin hassa bir cilde sahip olan birisinin gün içinde güneşe maruz kalmamasını doktoru tarafından bilgilendirilmiştir. Cildini koruması için yüzüne uygun güneş kremi kullanması gerekmektedir.  Güne başlarken ve gün içinde belirli periyotlarla güneş kremini sürmesi gerekmektedir. Gün son bulmaya başladığı zaman diliminde güneş kremini yüzünden çıkarması gerekmektedir. Yaşamsal kaliteyi bozmamak adına cilde günlük bakımlar uygulayarak hayat şartları yükseltile bilinir. Cilt bakımı çoğunlukla kozmetik bir çaba gibi görmektedir. Lakin işin uzmanları olan dermatologlara göre önemli bir ihtiyaçtır.

Cilt Bakımı Aşamaları

 Cilt bakımı ve kullanılan ürünlerbiyolojik olarak yaşa, cinsiyete ve cilt türüne göre çeşitli ürünler kullanılmaktır. Başka bir tarafta ise çevresel faktörler olarak görülen bireyin bulunduğu mevsim ve yaşadığı coğrafyaya göre ürün yelpazesi çeşitlenmektedir. Biyolojik etmenler göz önünde bulundurarak örnekler verilebilmektedir. Ergenlik döneminde bulunan gençler için günlük beslenmelerine dikkat etmekle beraber ciltlerindeki sıkıntılara yardımcı olacak ürünlerde kullanmaları gerekmektedir. Güneş ışınlarından korumak için güneş kremi, değişken cilt tarzına uygun dönemsel nemlendiriciler, akneleri gidermek için uygulanan maskeler yeterli olacaktır.

 Üniversite hayatı veya yoğun tempolu iş hayatında cildi korumak zor olabilmektedir. Yoğunluk ve yorgunluk isteksizce kişiyi kendisi ile ilgilenmesini gözünde büyütmeye akabinde ise ertelemeye sebep olmaktadır. Cildin kendine göre bir popülasyonu olduğunu bilmemizde fayda olacaktır. Cilt onarılması için sadece dışardan küçük dokunuşlarla müdahale yapıldığı unutulmamalıdır. Yetişkinler için günlük makyaj kullanılıyor ise gün bitiminde en büyük vazife olarak makyajın iyi bir şekilde çıkarılması gerekmektedir.

Cilt bakımı rutininde uygun yüz temizleme jeli, peeling, maske ve nemlendirici kullanılmalıdır. Ürünler sadece banyo dolaplarını doldurmak maksatlı olmamalıdır. Haftalık ve aylık rutinlerle yapılmasında fayda olacaktır. Önemli hususlarda biride yaşla ilgili vücuttaki oluşabilecek değişikleri takip etmeyi ihmal edilmemesi gerekmektedir. İlerleyen yaşlar için doktor ve güzellik uzmanın önermiş olduğu ürünleri kullanmalıdır. Güneş kremi ve günlük cilt temizliği anti aging ve nemlendirici kremler kullanımı unutulmamalıdır.

Günlük Cilt Bakımı

Cilt bakımı yaparken unutulmaması gereken unsurlardan bireysel disiplin veküçük dokunuşlar önemli yer etmektedir. Günlük cilt rutininde kişilerin dikkat etmiş olduğu kurallardan biriside az ürün ile kısa sürede bakımın yapılıp bitirilmesidir. Günlük bakım için günün yorgunluğunu atma yüzde oluşan kir, yağ, toz ve makyajı çıkarmak için ideal vakit olarak akşam vakitleri tercih edilmektedir. Öncelikle cilt rutinine başlarken temizleme jeli ile yüz günlük olumsuzluklardan arındırılmalıdır. İkinci aşama olarak tunik ile derinlemesine temizlik yapılmalıdır. Üçüncü aşamada cilt türüne ve kişinin tercihine göre vitaminler serumlar kullanılmaktadır. Nemlendirici ile son dokunuş yapılmaktadır. Sabah koşuşturmasına ise sadece cildi korumak adına güneş kremi kullanılabilir.

 Cilt bakımı ürünlerinin kişisel bir aidiyeti olması gerekmektedir. Cilde birebir temas eden ürünün başka birisi ile ortaklaşa kullanılmamasına dikkat edilmelidir. Çünkü olası zararlı bakteriler geri dönüşü olmayan olumsuz sorunlara sebep olabilir. Ayrıca günlük cilt rutininde kullanılan ürünleri bakterilerin üremesine mahal vermemesi adına işlem sonunda temiz bir şekilde kaldırılmalıdır. Makyajlı uyumak cilde sıkıntı verebilmektedir. Uyumadan önce cilt her zaman temizlenmelidir. Çünkü cilt yapısı gereği hassas olduğunu unutmamalıdır.

Cilt Bakımı Evde

 Evde cilt bakımı denilince akılara karışımlar, kürler gelmektedir. Saklanmış güzellik formülleri insan doğasında merak duygusunu kabartmaktadır.Cilt denilince akla ilk yüz gelmektedir. Yüzün ve ifadenin önemli yapı taşlarında olan mimikler zamanla yüzde yerleşik hayata geçmektedir. Asılında bu durum her yaş için aynı sıkıntıyı oluşturmaktadır.

Evde çoğunlukla bulunan ürünleri reçetelere uygun karıştırarak oluşturulan maskeler, peelingler vb. çeşitlikler göstermektedir. En önemli kural ise abartılı olmayacak şekilde ihtiyaca uygun tarzda davranılmalıdır. Evde pratik ve doğal yöntemlerle cilt bakımı hususunda başta kadınlar olmak üzere araştırma yapmaktadır. Kimyasal ve pahalı ürünler kullanmak yerine bütçeye uygun bilinen malzemelerle aynı etkiye sahip olmaktadır. İçinde bulunan ürünlerin bilgisini vermiş olduğu gönül rahatlığı manevi olarak etkili olmaktadır. Cildin ihtiyacı olan özene kavuşmasına güzel bir fırsat olacaktır.

Evde Cilt Bakımı Aşamaları

Cilt bakımı ilk aşaması güzel ve temiz bir cilt olması ve bu temizliği koruyabilmektir. Günlük hayatta oluşan hava kirliliği, makyaj kalıntılarından arınması gerekmektedir. Vücut sadece yüzle oluşmamaktadır. Yüzün tamamlayıcı unsurlarından olan gülüşleri koruyabilmek adına diş bakımına dikkat edilmelidir. Vücudun diğer bölgeleri de aynı özenin gösterilmesi gerekmektedir. El ve ayak tırnak bakımından sonra ayak ve ele uygun maskeler uygulanabilir. Kişisel temizlikten sonra vücut kuru bir yapıya sahip ise nemlendirici krem kullanılabilir. Ayrıca çok sıcak suda duş almak cildi kurutma etkisine sahiptir.

Günlük bakımda pratik davranıldığı için bazı hususlar gözden kaçmış olabiliyor.  Günlük cilt bakımı yapılırken derinlemesine temizlenmiyor olabilir. Ciltte tahriş olacak bölgeler olabiliyor. Evde doğal malzemelerle tahrişi artırmadan onarılacak şekilde derinlemesine temizlik yapılabilir. Siyah noktalardan kurtulma, ölü deri atma için küçük dokunuşlarla mükemmel sonuçlar görülebilmektedir. Hatta bazı zamanlar genel geçeri olan karışımlar başta tüm kadınların kurtarıcısı olmaktadır. Kürlere ergenlik döneminde sivilce, cilt parlaklığı ve temizliği ilgili tarzda karışımlar kullanması uygun olacaktır. Yirmili yaşların başında ise oturmuş cilt yapısı olacağı için stabil kürler kullanılabilir.

Evde Cilt Bakımı Maskeleri Nasıl Yapılır?

Evde cilt bakımı vazgeçilmezi olan renkli maskeler kullanıldığı görülmektedir. İnsanların birçoğu devamlı bakımlı olmak arzusunu taşımaktadır. Başta kadınların güzellik merakı sebebi ile genç dinç bir cilt sahibi olmak isterler. Tabi ki bu güzellik sırları için kendisi ile ilgili fikrinin olması gerekmektedir. Örneğin kişinin cilt türünü bilmesinde fayda vardır. Düzenli olarak beslenmeyen bakım yapılmayan ve en önemlisi nemlendirilmeyen cilt kurur, hassas, sorunlu, sivilce ve lekelenmeye yatkın olur. Hatta müdahale edilemeyen kırışıklıların başlamasına neden olur. Durumu erken fark etmekte fayda olacaktır. İlk başlarda konu hakkında araştırmalar yapılır profesyonel yardımlar alınabilmektedir.

Doğal ürünleri tercih edilmesi takdirde evde maskeler vb. cilt bakımı ile ilgili kürleri uygulanmaktadır. Her cilde uygun birkaç maske örneği verilecektir. Birinci maske örneği; temiz cilde doğal gül suyu uygulanabilir. Gülsuyu en doğal ve etkili tonik olarak kullanılmaktadır. Gülsuyu birçok cilt yapısında ciltleri rahatlama görevi üstlenmiştir. Ayrıca yağlı ciltlerin parlaklığını alır ve cildi eşitler, kuru ciltleri ise nemlendirir. Gülsuyu ile diğer maske önerisi akneli ciltler kullanılmaktadır. Kâseye bir yemek kasığı bebek pudrası ve gül suyu ilave edilmelidir. Elde edilen karışım, cilde sürülmeli ve kurumasını beklenmelidir. Cilt ılık su ile yıkmalıdır.

Nemlendirici krem uygulamayı unutulmamalıdır. Üçüncü zahmetsiz uygulama olarak cilt gözenekleri siyah noktalarla tıkanıklığı gidermek ve gözeneklerin açılması için basit bir yöntem uygulanmaktadır. Geçmişten günümüze kadar gel buhar tekniği ile hissedilen rahatsızlıklar etkili bir şekilde çözüm üretmektedir. Bu çok basit uygulama için bir derin kâseye kaynatılmış su ilave edilir. Yüz yaklaşık 10-15 dakika kadar sıcak suyun buharına tutulması gerekmektedir. Bu şekilde yumuşayan cildi hafif masaj hareketleriyle siyah noktalar arındırılmaktadır. Yüzü peeling, tunik ve nemlendirici sürülme esnasında yüze masaj uygulaması kan akışını hızlandırmaktadır.

Doktorların Önerdiği Cilt Bakım Ürünleri

Cilt ve cilt bakımı ilgili konularda işin akademik boyutu ve tıbbi durumu ile dermatologlar ilgilenmektedir. Çoğunlukla dermatologlara cilde oluşan zührevi hastalıklar için gidilmektedir. Ayrıca bu durumlar hakkında bilgi alınmalıdır. Çünkü birçok konuda birincil ihtiyaç olduğunu unutmamalıdır. Yapılan araştırmalar göre dermatologların önerisi;

 • Günlük su tüketimine dikkat edilmelidir.
 • Beslenme şekline dikkat edilmelidir. (Meyve ve Sebze tüketimine dikkat edilmeli)
 • Cilde uygulanan peeling doğru seçilmeli ve cilde zarar vermeden doğru müdahalelerde bulunmalıdır.
 • Güneş kremlerini sadece plajlarda değil günlük hayatın bir parçası olarak görülmelidir.
 • Cilt bakımı ve günlük makyaj yaparken uygulanacak koruyucu kremler sırasına uygun şekilde kullanılmalıdır. Ayrıca birbiri ile karıştırılmaması gereken ürünleri aynı zamanda kullanılmamadır.
 • Süt cildi besleyen gereken proteinlere sahiptir. Düzenli olarak tüketilmesi hem vücut için hem cilt sağlığı için önemli yere almaktadır.
 • Cilde buz kompresi yapmak kan akışını sağlamaktadır. Cildin daha genç görünmesini sağlamaktadır.
 • Yüzü nemlendirmek ve ayrıca haftada bir vücudu komple losyon sürmek vücudun nem oranın dengeleyecektir.
 • Gece makyaj çıkarılmadan uymamaya dikkat edilmelidir. Çünkü yüzün kırışma ve eskime süresini artırmaktadır.
 • Yüzde oluşan sivilceler oynanmamalıdır.
 • Uyku saatine dikkat edilmelidir. Uykunun güzellikle ilgilisi vardır.
 • Gereksiz yere yüzü yıkanmamalıdır. (Kurumasına neden olmaktadır.)
 • Dudaklara şeker peeling uygulayarak yenilenmesine sağlanmaktadır.
 • Stres ve kaygı oluşturacak durumlardan uzak durulmadır.
 • Ciltte oluşan lekeleri aspirini toz yaptıktan sonra birkaç damla su ilave ederek kür haline getirip lekeli bölgeye sürülmesi yeterli olacaktır.
 •  Nişastalı tahıl ürünlerinden mümkün olduğunca uzak durulmalıdır. Nedeni içeriğinde şeker olması cilde olumsuz etkilemektedir.
Cilt Bakım Ürünleri Tavsiyeleri

Cilt Bakımı cildin yapısını koruyan sağlıklı olması amaçlı profesyonel kürlerdir. Doğal ve dermatolojik içerilere sahiptir. Zenginleştirilmiş içerikleri ile cilde uygulanmaktadır. Her zaman kullanılan yüz temizleme ürünleri, maske çeşitleri ve nemlendirici ürün alternatifleri; cildin yapısına, mevsim değişikliğine, stres ve yaş gibi etmenlere bağlı olarak farklılık göstermektedir.

 • Neutrogena Yüz Temizleme Jeli birçok cilt türüne uygun yapıya sahiptir.
 • Rose Gül Suyu cilde tonik olarak kullanabilir. Doğal içeriğe sahiptir. Cildi yatıştırır ve olası sivilcelenmeye karşı önemle almaktadır.
 • Innova Güneş Kremi içindeki e vitamini ve pantehenol etkisi sebebiyle cildi güneşin zararlı ışınlarından korumaktadır.
 • Bepanthol Cilt Bakım Kremi günlük yüzün nem ihtiyacını karşımaktadır. Makyaj öncesi baz olarak kullanılabilir.
 • Hametan cilt oluşan problemler müdahale etmektedir.
 • Saç bakımı için (güçlenmesi ve ışıltısın artırmak için) Evigen e vitamin ampul ve Bepanten ampul herhangi bir şampuan kırılarak uygulanabilir. Önerilen ürünlerinin birçoğu eczanede satılmaktadır.

Cilt Bakımı Fiyat

Cilt Bakımı için yukarda önerilmiş olan ürünler fiyatlar uygun ve uzun süre kullanılabilecek yapıya sahiptir. Birçok eczanede bulabileceğiniz ürünlerdir. Gözle görülebilir herhangi yan etkileri görülmemiştir. Cildinizin ihtiyacına göre yüz temizleme jeli, maske haricinde kozmetik ürünleri, güneş kremleri vitamin ve anti aging kremleri   performanslarına göre piyasada bulunan markalar fiyatlarında çeşitlilikler görülmektedir. Tabi bunlar içinde doğal ürünler satan firmalarda bulunmaktadır. Saha araştırması yapmak için öncelikle kendi cildini tanımalı ve güzellik uzmanı ile doğru ürünler tercih edilmelidir. Çünkü kozmetik sektöründe deneme yanılma ürünler kullanılması sebebi ile ürünler en kısa zamanda çöp olmaktadır. Hem verim alınmaz hem para çöp olur.

Cilt vücudu perdeleyen en büyük organımızdır. Günlük yaşantılar ve yılların vermiş olduğu yorgunluklar cildi de etkilemektedir. Bu yazıda cildin insan varlığının bir parçası olduğun belirtmek amaçlı yazılmıştır. Cilt bakımı kullanılırken olan ürünler her birey için özeldir. Cilt için gerekli araştırmalar yapılmasında fayda vardır. Ürünlerin pahalı olmasından öte evde küçük çaplı bakım kürleri işi görmektedir. Şifonyeri üzerini gereksiz ürünlerle doldurmak yerine kullanılabilecek az ürünle rutine devam etmek kişiler için daha kaliteli olacaktır. Pürüzsüz ve ışıltılı cildin vermiş olduğu özgüven en kıymetlisidir. Daha fazla bilgi için blog sayfamızı ziyaret ediniz ayrıca instagram‘da bizi takip ediniz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

Yorum yazabilirsiniz