El bakımı; Evdeki birkaç ürünü kullanarak ellere bakım yapmak aslında çok kolay. Evde el bakımı Hem pahalı değil hem de elleri yumuşacık ve bakımlı ellere sahip olmak oldukça kolay. İşte evde birkaç malzemeyle bakımlı ellere sahip olmayı vadeden tarifler.

Peeling

Gereken Malzemeler; şeker ve zeytinyağı

Yapılışı; bir kaşık şekeri avucunuza dökün ve üzerine bir kaşık zeytinyağı dökün. En az bir dakika bu şekeri ve zeytin yağı ile elleriniz ovun. Ardından bir dakika kadarda öylece elinizde bekletip sonra ellerinizi yıkayın. Bu işlem hem ellerinize peeling yaparak elinizdeki ölü deriyi uzaklaştıracak hem de zeytinyağı sayesinde ellerini yumuşacık yapacak.

Limon Maskesi

Gereken Malzemeler; limon, karbonat ve bal

El bakımı evde limon maskesi Yapılışı; yarım limonun suyunu bir küçük kâseye sıkın. 1 tatlı kaşığı karbonatı üzerine dökün ve 2 yemek kaşığı kadar bal ekleyin. Bu malzemeleri iyice karıştırın. Karışım masaj yaparak ellerinize iyice sürün. Bu şekilde 10 15 dakika maskeyi elinizde bekletin. Limon sayesinde tırnaklarınız daha güçlü ve bal sayesinde elleriniz daha yumuşak olacaktır.

Patates Maskesi

Gereken malzemeler; patates, gliserin ve badem yağı

Yapılışı; bir adet patatesi haşlayıp iyice ezip püre kıvamına getirin. Üzerine birer tatlı kaşığı badem yağı ve gliserin ekleyip iyi karıştırın. Maskeyi ellerinize iyice yedirin. 15 20 dakika kadar bekletip ılık su ile elinizi durulayın isterseniz bu işlemlerin ardından elinize nemlendirici de sürebilirsiniz. Böylece elleriniz daha yumuşak hale gelebilir.

Yumurta Maskesi

Gereken Malzemeler; yumurta sarısı, zeytinyağı ve bal

Yapılışı; 1 yumurta sarısını bir kaba dökün. Üzerine 2 yemek kaşığı kadar zeytinyağı ve 1 yemek kaşığı kadar ekleyip iyice karıştırın. Ellerinize masaj yaparak uygulayın. 20 dakika beklettikten sonra ılık su ile durulayın. Yumurta elinizde koku yapabilir bu nedenle bu durum göz önünde bulundurularak ellere bu maske uygulanmalıdır.

Avokadolu Maske

Gereken Malzemeler; avokado, şeker ve bal

Yapılışı; bir adet avokadoyu iyice ezin ve üzerine birer yemek kaşığı bal ve şeker ekleyin. İyice karıştırın. Ellerinize masaj yaparak uyguladıktan sonra 20 dakika bekletip ellerinizi su ile durulayın. Avokado oldukça yüksek miktarda e vitamini içerir. Bu nedenle elleri oldukça iyi nemlendirir. Hatta normal avokado yedikten sonra avokado kabuklarını elinize ve yüzünüze masaj yaparak kabukta kalanları kullanarak ellerinizi ve yüzünüzü nemlendirebilirsiniz.

  • Kil İçeren Maske

Gereken Malzemeler; kil, bal ve yumurta sarısı

Yapılışı; bir kabın içerisine 2 yemek kaşığı kadar kil, bir yumurta sarısı ve bir tatlı kaşığı kadar balı iyice karıştırın. Maskeyi iyice karıştırdıktan sonra maskeyi ellerinize uyguladıktan sonra 10 15 dakika kadar bekletip durulayın. Ardından ellerinize nemlendirici sürün.

  • Süt İçeren El Maskesi

Gereken Malzemeler; süt, pirinç unu ve gliserin

Yapılışı; 2 yemek kaşığı unu bir kaba döküp üzerine 2 tatlı kaşığı süt ile 1 yemek kaşığı gliserin döküp iyice karıştırın. Ellerinize uygulayın minimum 15 dakika kadar bekletip su ile durulayın. Bu maskeyi 2 haftada 1 defa uygulayabilirsiniz.

  • Muz Maskesi

Gereken Malzemeler; muz ve badem yağı

Yapılışı; yarım muzu iyice ezip püre haline getirin. Ardından bir tatlı kaşığı badem yağını muzun üzerine ekleyip karıştırın. Ellerinize sürüp yarım saat bekletin. Ellerinize poşet eldiven giyebilirsiniz. Bu sayede hem maske iyi emilir hem de ellerinizi kullanabilirsiniz. Ardından su ile durulayın. Ellerinizin ihtiyacına göre kullanabilirsiniz.

  • Hindistan Cevizi Yağı ile Maske

Gereken Malzemeler; Hindistan cevizi yağı, zeytinyağı ve bal

Yapılışı; yarım yemek kaşığı kadar yağlardan ekleyin. Üzerine 1 tatlı kaşığı bal ekleyip iyice karıştırın. Masaj yaparak elinize yedirin.

  1. Salatalık İçeren Maske

Gereken Malzemeler; salatalık, maydanoz ve limon suyu

Yapılışı; 1 salatalık ve 5 6 dal maydanozun bir kaba alıp blender ile püre haline getirin. Üzerine 1 yemek kaşığı kadar limon suyu ekleyip karıştırın. Karışımı bileklerinize kadar masaj yaparak uygulayın. 15 dakika bekletip durulayın. Bu maskeyi 3 4 defa uygulayabilirsiniz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

Yorum yazabilirsiniz