Koronavirüs salgını nedeniyle, saç bakım alışkanlıkları da dahil olmak üzere neredeyse tüm rutinlerimiz değişikliğe uğradı. Peki, elimizde bulunabilecek basit malzemelerle saç bakımı nasıl yapılır? Evde kolaylıkla yapabileceğiniz saç bakım kürleri bu yazıda..

Pandemi süreci hayatımızın her rutin alışkanlıklarını değişime sürükledi ve hatta saç bakım alışkanlıklarımız da bu durumdan bir haylietkileniyor. Bu zorlu günlerde doğallık anlayışı önceki aylara nazaran daha cezbedici konuma geldi. Hatta herkes bununla ilgili fikir üretme yarışına girmiş bulunmakta. Saç problemlerini ortadan kaldırmak ve doğal ürünleri keşfetmek için profesyonel bir bakış açısı nasıl kazanılır?

Öncelikle, aşağıdaki malzemelerden herhangi birine alerjiniz olup olmadığını bilin. Eğer öyleyse lütfen risk almayın.

Doğal parlak saçlar için

Yoğun ve koşuşturmalı şehir hayatındaki can sıkıcı sorunlardan biri donuk ve cansız kalmış saçlardır. Saçınızın güçlü, parlak ve dolgun görünmesi için bu maskeyi uygulayın; saf bal ve limonu sıcak suyla iyice karıştırın. Saçın boyuna ve uçlarına güzelce yedirin. Streç film ile sardıktan sonra 10 dakikayı geçmeyecek sürede bekletin ve durulayın.

Kırık saçlardan kurtulun

Saçın nem dengesinin korunmadığı dönemlerde saç uçlarında kuruma ve kırılmalar olur. Saçın uzun süre nemli ve güçlü kalması için kullanılan en etkili malzemelerden birisi argan yağıdır. Argan yağı veya saf zeytinyağını esmer şekerle birlikte karıştırınız. Saçın uçlarında 15 dakika boyunca bekletin ve arındırın.

Yağlı saçlara elveda deyin

Yağlı saçların temel sebeplerinden biri de kullanılan yanlış ürünlerdir. Köklerde saç kremi kullanmak bile saçın yağ dengesini kolayca bozmaya yeter. Bu durum aaçın aşırı yağlı olmasına neden olabilir. Öncelikle yağlı saçın sebebini bulmak ve sonra çözüme odaklanmak gerekiyor. Yağlı ve cansız saçlardan kurtulmak için; yumurta akı ve limonu güzelce karıştırın, üzerine biraz kaya tuzu ekleyerek, saçın ucunda 20 dakika kadar tutun ve ardından durulayın.

Kepeksiz saç sizin elinizde

Kepek, kadın ve erkek farketmeden yaşanılan en yaygın saç sorunlarından sorunlardan biridir. Sebepler çok geniştir fakat temel sebepler; stres, yanlış şekillendirme, farklı hastalıklar, yanlış şampuan kullanımı olabilir. Herhangi bir cilt rahatsızlığından egzama vb. Hastalıklardan kaynaklanan kepek sorunu söz konusu değilse kepek doğal yollarla giderilebilir. Hindistan cevizi yağı, nane yağı ve rendelenmiş limon kabukları rendesini birbiriyle karıştırın ve saç derisine parmak uçlarınızla 15 dakika masaj yapın. 10 dakikanın ardından saçtan temizleyin. Temizledikten sonra, altına saf tereyağı sürmek için pamuktan yardım alın. Kantaron, saç derinizin yenilenmesini destekleyecektir.

Kabarık saçlar için maske

Gevşek saçlı olanların her zaman şekillendirmeye daha fazla zaman ayırdıkları görülür. Banyo yapmak, özellikle kabarık saçlar için zor bir durum haline gelir. Ancak düzenli olarak bu maskeyi uygulayarak gevşek saçları doğal bir şekilde düzene sokabilirsiniz. Muz, yoğurt, bal ve 2-3 damla argan yağını bir kap içerisinde karıştırın. Saçınızın boyuna ve uç kısımlarına yoğun bir şekilde sürün ve 30 dakika sonra bol suyla durulayın.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

Yorum yazabilirsiniz