Güneş lekesi nasıl geçer? Güneş lekesi tatil dönüşünde herkesin korkulu rüyası haline geliyor. Özellikle insanların alın, kol, omuz, el, sırt, yüzde oluşan kırmızımsı ya da kahverengindeki lekelerdir. Zararlı güneş ışınları maruz kalmak ve genetik etkenler yatmaktadır.

Genel olarak beyaz tenli ve kızıl saçlı insanlarda sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Bu lekeler zamanla büyüyüp ve koyu bir renk olabilir. Zararlı güneş ışınlarına maruz kalınarak vücudumuzda belli bölgelerinde lekelenmelere güneş lekesi denir.

 Genellikle yaz mevsiminde oluşan bu lekelerin tedavisi de mümkündür. İlk olarak güneş ışınlarından kendinizi uzak tutmalısınız. Giyeceğiniz giysilerinizi ışınların tam temas etmeyecek şekilde tercih etmelisiniz. Şapka kullanarak da yüzünüze ışınların gelmesini engellersiniz.

Güneş lekesi nasıl geçer? Bu sorudan önce önleminizi almalısınız. Oluşumunu engellersiniz. Saat 11.00-16.00 arasında dışarıya çıkmamalısınız. Güneşli kremi kullanmalısınız. Dışarıya çıkacağınız zaman yarım saat önce sürmelisiniz.

 Her üç saatte bir sürerek etkinliğini artırabilirsiniz. Tekrar vücudunuza su değdiğinde bu işlemi tekrarlamanız gerekecektir. Güneş lekelerinden kurtulmak için güneş kremlerini hayatınızın bir parçası haline getirmelisiniz.

Güneş lekelerinden kurtulmak için ilk olarak bir uzmandan yardım almalısınız. Çeşitli tedavilerle bu sorunlar gideriliyor. Leke açıcı kremler ;  doktor kontrolünde alınan bu kremler lekelerin renklerinin açarak kaybolmasını sağlamaktadır. Lazer yöntemi ; bu yöntemde lazer ışınıyla lekeler silinmektedir. Tekrarlandığında istediğiniz sonucu alacaksınız. Mikrodermabrazyon; lekeleri açar ama yaptırdığınızda yüzünüzde kızarıklık olur ve kısa zaman içinde kızarma kaybolur. Kimyasal peelingler de lekelerin renk açımını sağlayan bir yöntemdir. Bu yöntemde soyulma ve kızarıklık oluşur. Sonrasında teninizin daha da hassaslaşmasına neden olabilir.

E ve C vitamini güneş lekelerine iyi gelmektedir. Piyasada her görülen ve duyulan ürün alınmamalıdır. Bir uzman dahilinde teninize uygun yöntem belirlenip sonra doktorunuzun önerdiği kremleri tercih etmelisiniz.

Güneş Lekesi Nasıl Geçer Bitkisel Yöntemler Nelerdir?

Güneş lekesi nasıl geçer bitkisel yöntemler nelerdir? Vücudumuzda oluşan bu lekeler insana zamanla görüntüsünden dolayı rahatsızlık vermeye başlar. Tıbbi yöntemler dışında evinizde yapabileceğiniz doğal bitkisel yöntemler mevcuttur.

  1. Süt; lekelerin renk açımını sağlar bölgeye on beş dakika sütü uygulayınız.
  2. Yeşil çay; yeşil çayı sıcak suyla demleyip ılıdığında pamukla lekelerinize günde iki kez sürün. Kısa zamanda sonuç alacaksınız.
  3. Aloe vera; bu bitkinin jel yapısını lekelerinize sürün , lekelerin renklerinde açılmalar olacaktır.
  4. Elma sirkesi ve limon; bu iki ürünü karışım yapın ve dışarı çıkarken sürebilirsiniz. Limonu sadece kesip o lekeli bölgenize koyunuz ve 15 dk bekletiniz sonra bölgenizi yıkayınız.
  5. Hint yağı; yanık üzerinde etkili bir yağdır, pamuk yardımıyla lekeli bölgenize sürerek yararını göreceksiniz.
  6. Patates; patatesi  parçalara bölüp lekelerin üzerinde en az 15 dk bekletin ve sürekli gezdirerek masaj yapın sonra bölgenizi yıkayınız.

Beyaz güneş lekesi nasıl geçer

 Vücutta beyaz lekeler halinde bulunur. Toplum da alacak denilen hastalıktır. Tedavisi en zor deri hastalığıdır. Bulaşıcı bir hastalık değildir. Böyle kişilerin iki üç saatte bir yaz kış güneş kremini kullanması gerekir.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

Yorum yazabilirsiniz